Zabieg

Pielęgnacja stóp cukrzyka

  • Cukrzyca jest jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, charakteryzująca się wzrostem stężenia glukozy we krwi powyżej górnej normy (hiperglikemii).
  • Przewlekła hiperglikemia prowadzi do niewydolności, uszkodzenia lub zaburzenia funkcjonowania oczu (retinopatii), naczyń krwionośnych (angiopatii), nerek (nefropatii) oraz naczyń nerwowych (neuropatii). Pojawienie się tych powikłań stanowi bezpośrednią przyczyną zwiększonego ryzyka pojawienia się niebezpiecznego Zespołu Stopy Cukrzycowej (powstanie ran i owrzodzeń), który może doprowadzić do amputacji.
  • Zabiegi wykonywane są zawsze za pomocą jednorazowych i sterylnych narzędzi co eliminuje ryzyko zakażeń bakteryjnych, grzybiczych oraz wirusowych.

Źle dopasowane obuwie, nieprawidłowo skracane paznokcie, usuwanie odcisków i zrogowaceń na własną rękę za pomocą tarek, żyletek czy aptecznych plastrów z kwasami może być przyczyną powstawania trudno gojących się ran. Dlatego warto zaufać specjaliście, podolog prawidłowo skróci płytkę paznokciową oraz w sposób bezpieczny usunie wszelkie zrogowacenia z podeszwy stóp. Systematyczna kontrola stóp u podologa pozwala odpowiednio szybko wdrożyć odpowiednie postępowanie, aby uniknąć nieprzyjemnych powikłań związanych z cukrzycą. Diabetyk powinien regularnie odwiedzać podologa i stosować się do jego zaleceń odnośnie pielęgnacji domowej. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Galeria

Pielęgnacja stóp cukrzyka