Zabieg

Usuwanie modzeli

  • Modzele to nieostro odgraniczone od zdrowej skóry, znacznie pogrubione zrogowacenia o żółtym zabarwieniu.
  • Powstają na skutek opadania głów kości śródstopia, co powoduje reakcję obronną komórek skóry w tych miejscach, czyli utworzenie się modzela.
  • Modzel powoduje znaczne dolegliwości bólowe, a w jego miejscu mogą tworzyć się odciski. Dodatkowo długo nie usuwane modzele, urażają tkanki położone niżej, w wyniku czego mogą tworzyć się rany.
  • Modzele usuwane są w gabinecie podologicznym całkowicie bezboleśnie. Niestety, ze względu na przyczynę powstawania zmiany te charakteryzują się dużą nawrotowością dlatego pacjentom zaleca się wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych, które odpowiednio odciążą stopę.

Jak przygotować się do zabiegu? Pamiętaj, aby przed zabiegiem nie stosować preparatów złuszczających takich jak plastry i maści na odciski oraz skarpetki złuszczające, gdyż preparaty te zaburzają obraz zmiany, przez co usunięcie modzela jest dla specjalisty utrudnione. Preparaty te często prowadzą też do bolesnych stanów zapalnych.

Jak wygląda zabieg? Usunięcie modzela w gabinecie podologicznym polega na dokładnym usunięciu zrogowaciałego naskórka oraz ewentualnych odcisków za pomocą specjalistycznych narzędzi. Następnie w miejsce zabiegowe aplikowany jest preparat regenerujący i dobierane jest odpowiednie odciążenie.

Czas trwania zabiegu: Usunięcie pojedynczej zmiany trwa ok. 30 minut.

Zalecenia po zabiegu: Regularne usuwanie zmian w gabinecie podologicznym co 4-6 tyg, stosowanie odpowiedniego kremu do pielęgnacji domowej oraz indywidualne wkładki ortopedyczne.

Galeria

Usuwanie modzeli